ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

توصیه های غذایی در دیابت

  هدف اصلی از رژیم درمانی در بیماران دیابتی، استفاده از موادغذایی به صورت متعادل است. اصولاً رژیم غذایی ای كه توسط كارشناسان و متخصصان تغذیه برای افراد دیابتی تهیه می شود دارای اهداف زیر است.

استفاده از مواد غذایی با نمایه قندی پایین در افراد دیابتی ضروری است

   دکتر نوروزی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بیماری دیابت به دلیل اختلال در سوخت ساز مواد قندی ایجاد می شود و این به این معنی نیست که بیمار از مصرف مواد نشاسته ای محروم شود، اظهار داشت: مصرف اين دسته از مواد غذايي بايد هوشمندانه باشد، يعني سعي شود از مواد

مصرف انگور و کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و دیابت

  نکته عملی: مصرف میوه و سبزیجات تازه به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالا جزئی جدایی ناپذیر در هر رژیم غذایی سالم هستند. توصیه هایی که در حال حاضر برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها وجود دارد شامل موارد زیر می باشد.

کارلا میوه درمانگر دیابت

کارلا یکی از سبزیجات معروف آسیای جنوبی است و در آمازون، آفریقای شرقی، جزایر واقع در دریای کارائیب و جنوب امریکا به منظور تأمین غذا و دارو کشت می شود و از خانواده کدوئیان است. گیاهی یکساله و تک پایه و به ظاهر مثل خیار است با تعدادی زگیل که روی سطح میوه آن قرار دارد با وجود اینکه طعم آن تلخ است.

شناخت عسل خالص و طبیعی - باورهای غلط

  باور غلط: عسل طبیعی رنگ تیره دارد!!! رنگ عسل با توجه به اینکه متعلق به کدام منطقه یا چه گیاهی باشدمتفاوت است. به طور مثال عسل سیاه دانه بسیار تیره و عسل گون گز، زرد متمایل به قرمز است.

تاثیر عسل خالص و دارچین در کاهش وزن و بیماری دیابت

 چای حاوی عسل و دارچین را می توان در کمک به درمان چاقی استفاده نمود حال آنکه می دانیم ترکیبات طبیعی دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و میان آن چای عسل و دارچین دلپذیرتر است. تذکر: توجه داشته باشید عسل را با چای ولرم شده مخلوط و مصرف نمایید.

دیابتی‌ها صبحانه پر پروتئین بخورند

مجید حسین قمی متخصص تغذیه و رژیم درمانی  در خصوص اینکه صبحانه دیابتی‌ها باید پر پروتئین باشد اذعان داشت: طبق جدول برنامه‌ریزی دیابتی‌ها از هر دو گروه انسولینی و قرص‌های کاهش دهنده قند در دو حالت بهتر است قبل از صبحانه به بدن دریافت شود.

دیابتی ها رعایت کنند

بر خلاف تصور برخی‌ها آشپزی کردن نه بیگاری است و نه سخت. به خصوص زمانی که به دلیل ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند دیابت مجبور باشید دست به عصا راه بروید. حتی اگر دیابتی هم  باشید و یا یکی از اعضای خانواده‌تان به این بیماری مبتلا باشد با علاقه و اشتیاق آشپزی کنید و از غذایتان لذت ببرید.

رژیم ویژه دیابت در شرایط خاص

وقت زيادی برای خريد و آماده كردن غذاي سالم نداريد.هفتگي خريد كنيد. مواد غذايي بيشتري در تعطيلات پايان هفته بپزيد و براي وعده‌هاي بعد در فريزر بگذاريد. خريد برخي مواد مثل سبزيجات تميزشده به صرفه‌جويي در وقت كمك مي‌كند.

خواص سیر و بهبود دیابت

سیر خواص شگفت انگیزی در پیشگیری از بروز "کاردیومیوپاتی” در افراد دیابتی دار."وی ون کو ” و همکارانش می گویند مبتلایان به دیابت، دستکم دو برابر دیگران در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند .  

پسته قند خون را پایین می آورد

متخصصان می گویند: خوردن یک مشت مغز پسته در روز نه تنها یک میان وعده مناسب و خوشمزه است بلکه برای سلامتی نیز مفید است؛ چون بر اساس نتایج این تحقیق جدید پسته با کاهش روند جذب کربوهیدرات ها در بدن می تواند قند خون را پایین بیاورد.  

الگوی مناسب تغذیه برای بعد از رمضان

رمضان امسال هم با آن لحظه‌هاي ناب سحر و ثانيه‌هاي دلرباي نزديك افطارش به پايان رسید. انگار تا چند روز پس از رمضان دوست نداريم در اواسط روز چيزي بخوريم و بياشاميم. تهيه صبحانه و ناهار مشكل مي‌شود و خوردن اين وعده‌ها برايمان سخت و مشقت‌آور.

بهترین نان برای دیابتی ها

برای یافتن پاسخ این پرسش و پرسش‌هایی از این قبیل در خصوص رژیم‌ غذایی بیماران دیابتی، گفتگویی با دکتر علیرضا استقامتی، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم انجام داده‌ایم.  

شیر دادن به نوزاد مادر را از دیابت دور می کند

تحقيقات اخير نشان داده است که تغذيه با شير مادر مي‌تواند زندگي نوزادان را از مرگ و بيماري‌هايي مانند ويروس‌هاي معده‌، عفونت‌هاي گوش‌، آسم‌، ديابت دوران نوجواني‌، سندرم مرگ ناگهاني و حتي سرطان خون نجات دهد.پژوهش‌ها همچنين حاكيست: تغذيه با شير مادر مي‌تواند آسيب پذيري نوزاد را در مقابل پيشرفت

ژن عامل دیابت نوع ۲ موجب چاقی می‌شود

 پژوهشگران استرالیایی دریافتند افرادی که دارای ژن عامل بروز بیماری دیابت نوع ۲ هستند بیش از سایر افراد دچار اضافه وزن و چاقی می شوند.  محققان موسسه تحقیقات پزشکی گاروان در سیدنی به منظور دستیابی به این نتایج از دو گروه شرکت کننده استفاده کردند.