ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » » جوانان دیابتی و رژیم‌های غذایی ناصحیح

جوانان دیابتی و رژیم‌های غذایی ناصحیح

 متاسفانه شیوع دیابت در جوانان طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. اگرچه معمولا افراد مبتلا به دیابت نوع یک حداقل در شروع بیماری چاق نیستند ولی شیوه‌های زندگی و نیز نوع درمان باعث شده است که بسیاری از جوانان با تیپ 1 و 2 دیابت دارای مشکل چاقی باشند. جوانان به طور طبیعی به دنبال کنترل وزن خود هستند و کسانی که از دیابت نیز رنج می برند و می‌خواهند با کنترل وزن خود دو تیر به هدف بزنند؛ هم تناسب‌اندام خود را حفظ کنند، هم این‌که از این طریق کنترل قند خون بهتری داشته باشند. تجربیات نشان می‌دهد که این جوانان به دلایل متعدد خیلی از اوقات شیوه‌های غیرمنطقی را برای کاهش وزن خود امتحان می‌کنند.
مطالعات جدید نشان داده بسیاری از این افراد برای کاهش وزن خود به روش‌های غیرعلمی و ناصحیح کاهش وزن متوسل می‌شوند. از این روش‌ها می‌توان به استفاده از داروهای تبلیغی بدون مجوز پزشک، امساک از غذاهای طولانی‌مدت و استفاده از ملین‌ها اشاره داشت.
در این مطالعه  که روی 1742 دختر و 1615 پسر مبتلا به دیابت تیپ 1 و 2 با متوسط سنی 15 سال انجام گرفت، به طور متوسط نیمی از افراد مورد مطالعه سعی در کاهش وزن داشتند. همان‌طور که انتظار می‌رفت، در یافته‌های این مطالعه تمایل به کاهش وزن، نگرانی در مورد وزن و تلاش برای کاهش وزن در میان جوانان مبتلا به دیابت تیپ 2 به دلیل ارتباط متقابل این نوع از دیابت با چاقی بسیار متداول بود، اما تلاش برای کنترل وزن در میان جوانان مبتلا به دیابت تیپ 1 و بخصوص در دختران، نیز مورد استقبال بود.
بر طبق نتایج این مطالعه، بیش از 75 درصد دیابتی‌های تیپ 1و 2 که سعی در کاهش وزن داشتند از روش‌های صحیح کاهش وزن شامل رژیم غذایی سالم و ورزش استفاده کرده بودند، اما استفاده از روش‌های مضر و بی‌فایده برای کاهش وزن از قبیل: اعتصاب غذاهای طولانی، بالا آوردن غذا، استفاده از ملین‌ها و مسهل‌ها یا حتی حذف تزریق دوزهای انسولین بویژه در دختران بین  4 تا 9 درصد رواج داشت. نکته مهم آن که استفاده از این روش‌ها نه تنها باعث کاهش وزن در این افراد نگردید، بلکه بویژه در دختران منجر به عدم کنترل و نیز برهم خوردن میزان طبیعی قند خون شد.
نکته عملی: با توجه به شیوع چاقی و افزایش وزن در جوانان مبتلا به دیابت، توصیه اساسی آن است که اعضای خانواده و تیم‌های پزشکی که مشغول کنترل قند خون این گروه هستند، جوانان را از روش‌های ناسالم تغذیه‌ای که نه‌تنها اثری در کنترل وزن آنان ندارد، بلکه کنترل قند خون آنان را نیز بر هم می‌زند منع کنند. از طرف دیگر استفاده از روش‌های صحیح و برنامه‌ریزی شده تغذیه‌ای و نیز فعالیت بدنی متناسب حتی قبل از رسیدن به وزن ایده‌آل کنترل قند بهتری را می‌تواند بویژه در جوانان به همراه داشته باشد.گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 24-11-1391, 20:07   بازدیدها : 11607   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .