ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » » استفاده از اینترنت در بهبود وضع دیابتی‌ها

استفاده از اینترنت در بهبود وضع دیابتی‌ها

 شیوع بیماری‌های متابولیک در کشور ما در سال‌های اخیر افزایش یافته است. از آنجا که این بیماری‌ها سیر مزمن داشته و عوارض طولانی‌مدت را می‌تواند به همراه داشته باشد، توجه به کنترل این بیماری‌ها اهمیت اساسی خواهد داشت. بهبود بیماری‌های متابولیک مانند چاقی و دیابت نوع 2 نیاز به تغییر رفتارهای زندگی و مراقبت مستمر طی دوره‌های درمانی خواهد داشت. اما مشغله‌های زندگی و دوری راه‌ها باعث گردیده این ارتباط مستمر در همه موارد امکان‌پذیر نباشد. با پیشرفت تکنولوژی و امکان دسترسی بیشتر به خدمات اینترنتی، استفاده از این تکنولوژی در درمان بیماران در کشورهای پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است.
مطالعات جدید توسط محققان آمریکایی نشان داده است، ارائه برنامه‌های آموزشی آنلاین در بیماران دیابتی نوع دوم و کمک به اداره کردن و مراقبت‌های آنلاین با استفاده از اینترنت، می‌تواند نقش اساسی در کنترل طولانی مدت قند آنها  ایفا کند. در این مطالعه که اخیرا در مجله Diabetes Care به چاپ رسیده است، محققان بر این عقیده‌اند که در بسیاری از بیماران با دیابت نوع 2، ویزیت‌های حضوری در کلینیک‌ها یا بیمارستان به تنهایی کافی نیست.
در این مطالعه به بیماران امکان دسترسی اینترنتی به اطلاعات پزشکی خودشان و اطلاعات آموزشی جدید در رابطه با بیماری دیابت داده شد. علاوه بر این بیماران امکان ثبت اطلاعات تغذیه‌ای، فعالیت بدنی، میزان داروهای مصرفی و میزان قندخون ثبت شده خود را داشتند. در ضمن این بیماران از طریق ایمیل بازخورد توصیه‌ای در رابطه با میزان قند خون خود را از طریق ایمیل دریافت می‌کردند.
در این مطالعه 83  بیمار دیابتی نوع 2 به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند؛ در یک گروه بیماران فقط درمان معمول را از طریق مراجعه به کلینیک دریافت می‌کردند و در گروه دوم درمان معمول در کنار مرا قبت اینترنتی ارائه شد. همه بیماران مورد مطالعه کنترل طولانی‌مدت قندخون ضعیفی داشتند؛ به این معنا که در آنان شاخص HbA1C که نشان‌دهنده متوسط قندخون در 3 ماه گذشته است، بیش از 7 بود.
نتایج این مطالعه نشان داد بعد از یک سال، بیمارانی که در برنامه‌های اینترنتی شرکت داشتند، در مقایسه با گروه دیگر به طور متوسط 7/0 درصد کاهش در میزان شاخص HbA1C داشتند. علاوه بر این در حالی که 33 درصد از افراد استفاده‌کننده از  برنامه وب، HbA1C کمتر از 7 درصد را نشان دادند، فقط 11 درصد از بیمارانی که فقط از خدمات داخل کلینیک استفاده کردند، HbA1C آنها به کمتر از 7 درصد رسید. محققان می‌گویند: در مقایسه میان روش‌های مراقبتی خارج از کلینیک، تکنولوژی وب هم ارزان و مقرون به صرفه بوده و هم قابل استفاده و در دسترس برای بسیاری بیماران است.
نکته عملی: با توجه به شیوع بیماری‌های متابولیک و نیز افزایش دسترسی به خدمات اینترنتی در کشورمان ارائه خدمات و نیز بسته‌های آموزشی برای بیماران و نیز استفاده بیماران از اینترنت برای کنترل بیماری خود ضروری به نظر می‌آید.گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 1-12-1391, 20:12   بازدیدها : 5363   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .