ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » دلفین ها هم به دیابتی میشوند

دلفین ها هم به دیابتی میشوند

 

 

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد امکان ابتلای دلفینها به گونه ای از بیماری دیابت نوع 2 در حالی وجود دارد که این جاندار می تواند آن را فعال و غیرفعال کند.به گزارش مهر، محققان در سازمان ملی جانداران دریایی دریافته اند که دلفینهای Bottlenose می توانند به اختلال مقاومت انسولینی دچار شوند شرایط مشابه با شرایطی که در هنگام ابتلای انسانها به دیابت مشاهده می شود.
به گفته محققان این پدیده معمولا برای دلفینها مفید به شمار می رود زیرا این جانداران از رژیم غذایی با سطح بالای پروتئین و سطح پایینی از کربوهیدراتها برخوردارند و می توانند برای طولانی مدت هیچ غذایی نخورند اما مغز بزرگ آنها نیازمند مقادیر زیادی انرژی است. از این رو به دلیل اینکه سیستم تغذیه دلفینها حاوی مقادیر کوچکی از قند است شرایطی که بتواند قند خون بدن آنها را حفظ کند برای این جانداران بسیار سودمند خواهد بود.
محققان برای انجام این مطالعات از خون دلفینهایی که در طول روز از وعده های کوچک غذایی تغذیه کرده و در طول شب غذایی مصرف نکرده بودند نمونه برداری کرده و مشاهده کردند تغییراتی که در ساختار شیمیایی خون دلفینها در طول شب به چشم می خورد با ساختار شیمیایی انسانهای دیابتی برابر است: در این نمونه ها انسولین، هورمون کاهش دهنده قند خون هیچ تاثیری بر دلفینها ندارد. با این حال زمانی که دلفینها بامداد روز بعد غذا می خورند دوباره به حالت عادی خود باز می گردند.
محققان تاکید کردند این شباهت با ویژگی های انسان به این مفهوم نخواهد بود که باید از دلفینها به عنوان موجودات آزمایشگاهی برای مطالعه در زمینه دیابت استفاده کرد زیرا مغز بزرگ و هوش پیشرفته و سرشار آنها چنین رفتاری را غیر اخلاقی خواهد کرد. در عوض می توان با مطالعه بر روی نمونه های خونی و ژنتیکی دلفینها اطلاعات با ارزشی را از توانایی این جانداران باهوش در فعال و غیر فعال ساختن انسولین به دست آورد.


گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 21-05-1392, 21:06   بازدیدها : 4019   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .