ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » هر هشت ثانیه یك نفر در جهان به دیابت مبتلا می شوند

هر هشت ثانیه یك نفر در جهان به دیابت مبتلا می شوند

 

هر هشت ثانیه یك نفر در جهان به دیابت مبتلا می شوند

 


'امیركامران نیكوسخن' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا به مناسبت روز جهانی دیابت - 23 آبان ماه جاری- افزود: همچنین سالانه 455 میلیارد دلار در سال برای درمان بیماری دیابت و عوارض آن در جهان هزینه می شود.
وی كه ریاست فدراسیون منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای دیابت را نیز به عهده دارد، ادامه داد: این منطقه از مناطق 'دیابت خیز' جهان به شمار می رود چنانكه پنج كشور دارای بیشترین میزان شیوع دیابت شامل امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین، كویت و عمان در این منطقه قرار دارند.
 وی گفت: در سال میلادی گذشته (2010) 290 هزار نفر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به دلیل بیماری دیابت و عوارض آن، جان خود را از دست دادند.
نیكوسخن كه مدیرعامل انجمن دیابت ایران نیز هست، افزود: آمار دقیقی از مبتلایان به دیابت در ایران وجود ندارد اما برآورد می شود سه تا چهار میلیون نفر در كشور به این بیماری مبتلا هستند اما نیمی از آنان از بیماری خود خبر ندارند چراكه دیابت، یك بیماری بدون علامت به شمار می رود.
وی ادامه داد: ابتلا به دیابت در بین جمعیت 20 تا 79 سال سنجیده می شود بنابراین چون ایران دارای جمعیت جوانی است به اندازه كشورهای دیگر منطقه از نظر این بیماری، پرشیوع نیست اما با توجه به میانسال شدن جمعیت كشور و رواج شیوه زندگی نادرست در كودكان انتظار می رود آمار ابتلا به دیابت افزایش یابد.
دیابت یا بیماری قند هنگامی به وجود می‌آید كه هورمون انسولین - عامل تنظیم‌كننده قند خون - یا به اندازه كافی در بدن تولید نمی‌شود یا بافت‌های بدن به آن به درستی پاسخ نمی‌دهند؛ در نتیجه سوخت وساز قند در بدن مختل می‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود.


گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 9-10-1390, 11:04   بازدیدها : 8994   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .