ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » » تهديدی برای مردان

تهديدی برای مردان

 هفته اول اسفند ماه هفته سلامت مردان نامگذاری شده است باید دانست شایع ترین بیماری هایی که مردان را تهدید می کند اغلب قابل درمان می باشند. در ادامه به چند بیماری مردان و راه های جلوگیری و بهبود آن ها اشاره می شود.متن کل خبر : هفته اول اسفند ماه هفته سلامت مردان نامگذاری شده است باید دانست شایع ترین بیماری هایی که مردان را تهدید می کند اغلب قابل درمان می باشند.در ادامه به چند بیماری مردان و راه های جلوگیری و بهبود آن ها اشاره می شود.خبرگزاری ایسکانیوز: از دوران کودکی زنان نسبت به مردان سالم ترند. و مردان کمتر به پزشک مراجعه می کنند.بررسی ها نشان داده است که تنها هنگامی که ناراحتی آقایان جدی می شود به سلامت خود اهمیت می دهند.
از جمله بیماری هایی که مردان را تهدید می کند به موارد زیر می توان اشاره کرد:


بیماری های قلبی عروقی:
یعنی سفت شدن سرخرگ ها که عمده ترین بیماری است که مردان را تهدید می کند. به گفته متخصصان بیماری قلبی و سکته عمده ترین علت مرگ و میر بین زنان و مردان در سراسر جهان است. این یک مشکل بهداشتی در تمام دنیا به حساب می آید.
در بیماری های قلبی عروقی، تجمع کلسترول به طور تدریجی سرخر گ های قلب و مغز را مسدود می کند. کارشناسان می گویند در هر ۵ مرد و زن یک نفر به علت بیماری قلبی عروقی جان خود را از دست می دهد و مشخص شده است که به علت های نامعلوم، سرخرگ های مردان نسبت به زنان زودتر مسدود می شود.
میانگین سنی مردان که به علت بیماری قلبی عروقی فوت می کنند، ۶۵ سال است. کارشناسان معتقدند که میزان کلسترول مفید (HDL) در خون در این زمینه دخیل می باشد. مردان مجبورند برای کاهش خطر بیماری قلبی و سکته تلاش بیشتری بکنند.

به نکاتی در این خصوص توجه کنید:
* از ۲۵ سالگی، هر ۵ سال کلسترول خود را کنترل کنید.
* در صورت بالا بودن میزان کلسترول و فشار خون، به طور مرتب آن را تحت کنترل داشته باشید.
* اگر دخانیات استعمال می کنید، همین حالا از آن دست بکشید.
* روزانه به مدت ۳۰ دقیقه به فعالیت فیزیکی بپردازید.
* مصرف میوه و سبزی را بالا ببرید و چربی های اشباع شده را کاهش دهید.

سرطان ریه:
سرطان یک بیماری ناخوشایند و تهاجمی است. اغلب سرطان ریه قبل از این که علامتی ایجاد کند گسترش می یابد.
زمانی هم که علائم این بیماری مشخص می شود، اغلب در مرحله پیشرفته قرار دارد و به سختی می توان آن را درمان کرد.
آیا هنوز دخانیات استعمال می کنید؟ ۹۰ درصد تمامی سرطان های ریه به علت سیگار کشیدن است و معاینه موثر و دقیقی برای تشخیص سرطان ریه وجود ندارد، جالب است بدانید که ترک دخانیات در هر سنی خطر ابتلا را به سرطان ریه کاهش می دهد.
مسئله دیگری که در رابطه با بیماری سرطان ریه وجود دارد این است که مردانی که در برخی از مشاغل کار می کنند، ممکن است در معرض افزایش خطر سرطان ریه باشند.
پژوهشگران ایتالیایی در میلان نشان دادند که حدود ۵ درصد سرطان های ریه در مردان به شغل آنها مربوط است.
این پژوهشگران معتقدند با اینکه سیگار مهمترین علت سرطان ریه است، مواد شیمیایی و سایر خطرات شغلی " نقش قابل توجهی" در خطر ابتلا به سرطان ریه دارند.
دانشمندان برای اینکه به اطلاعات روزآمدی در مورد این خطرات دست پیدا کنند، به رابطه میان سرطان ریه و شغل هایی که یا معلوم بود یا احتمال می رفت خطر سرطان ریه را بیفزایند در ۲۱۰۰ فرد با تشخیص سرطان ریه و ۲۱۲۰ فرد سالم پرداختند که از لحاظ سن، جنس و محل سکونت مطابقت داشتند.
حدود ۱۲ درصد مردان مبتلا به سرطان ریه در مشاغلی کار می کردند که جزء شغل های شناخته شده افزاینده خطر سرطان ریه بود این مشاغل شامل کارگران معدن، فلزکاران، و برخی از انواع کارهای ساختمانی بود.

سرطان پروستات:
از دیگر بیماری هایی که مردان را تهدید می کند سرطان پروستات است این بیماری با بالا رفتن سن مردان بیشتر بروز می کند.
کارشناسان می گویند از هر ۶ مرد یک نفر به این بیماری دچار می شود از هر ۳۵ نفر مبتلا تنها یک نفر جان خود را از دست می دهد. اغلب این سرطان رشد کندی دارد و احتمال گسترش آن کم است.سرطان پروستات نوعی بیماری است که در آن سلولهای بدخیم از بافتهای پروستات نشات می گیرد و به طور نامنظم و فزاینده ای تکثیر و منجر به افزایش حجم در هر یک از اجزای سلولی غده پروستات می شود.
سرطان پروستات دومین سرطان شایع بعد از سرطان ریه در میان مردان است.اطلاعات آماری و علائم بالینی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات مبین سه طیف گسترده روند رشد این بیماری است.سرطان پروستات می تواند دارای رشد آهسته بوده و زمانی طولانی تا بروز علائم بالینی آن داشته باشد.در مواردی دیگر تومور به سرعت رشد کرده و تهاجم تومور به بافت های دیگر امکان پذیر می شود. در چنین مواردی مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار کوتاه است. مابین این دو طیف رشد، تومورهایی وجود دارند که سرعت روند رشد آنها در حد متوسطی است.سرطان پروستات با نشانه های مرتبط با دفع ادرار و یا درد شکم تظاهر می کند. این نشانه ها با علائم بیماریهای رایجی مانند عفونت و هیتروفی (بزرگی) خوش خیم پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia) مشترک است.همچنین آزمایشها نشان داده است که ویتامین دی به کم کردن تقسیم سلولی کمک می کند که می تواند از زیاد شدن سلول های سرطانی جلوگیری کند.
بررسی ها در مورد تاثیرات ویتامین دی ادامه دارد ولی چیزی که مشهود است این است که رابطه ای بین سطح این ویتامین با سرطان پروستات وجود ندارد اما سطح بالای ویتامین دی می تواند از بروز سرطان روده جلوگیری کند ولی اینکه تاثیر این ویتامین مستقیم است یا نه هنوز قطعی نیست و محافظت در برابر انواع دیگر سرطان ها با ویتامین دی در دست بررسی است.
یکی از منابع اصلی ویتامین دی نور آفتاب است ولی قرار گرفتن بیش از حد مقابل آفتاب باعث سرطان پوست می شود ، خوردن غذاهایی با سطح بالای ویتامین دی از قبیل ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد، قزل آلا یا ماهی سالمون کمک زیادی به بالا رفتن این ویتامین در بدن می کند و نیز کسانی که نمی توانند به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیرند باید از مکمل های ویتامین دی استفاده کنند.

افسردگی و خودکشی:
در واقع افسردگی ارتباط ذهن و بدن را ثابت می کند. در افسردگی میزان مواد شیمیایی مغز و هورمون های استرس از تعادل خارج می شود و در خواب، اشتها به غذا و انجام فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند.بررسی نیز نشان داده که احتمال دچار شدن به بیماری قلبی در مردان افسرده بالاتر است. در گذشته متخصصان تصور می کردند افسردگی بیشتر در زنان دیده می شود اما امروزه بر این باورند که به علت تمایل مردان در پنهان کردن احساس افسردگی، کمتر متوجه افسردگی مردان می شویم.حالات بروز افسردگی در زنان و مردان متفاوت است. مردان به جای ابراز ناراحتی و گریه کردن، مهاجم و یا عصبی می شوند.مردان معتقدند که نیازی به بیان و ابراز افسردگی خود ندارند بنابراین به عادت های ناسالم پناه می برند که سیگار کشیدن یکی از آن ها است.
مردان ممکن است احساس کنند که نشان دادن احساس نومیدی یا تردید نسبت به خود نشان ضعف است یا با مردانگی آنها تناقض دارد بنابراین آنها سکوتی غمگینانه را انتخاب می کنند یا به "سندروم افسردگی مردانه" مبتلا می شوند که در آن افسردگی به شکل خشم، تحریک پذیری یا سوءمصرف مواد مخدر تظاهر می کند.از آنجایی که این مردان به دنبال درمان نمی روند، افسردگی آنها هرگز تشخیص و ثبت نمی شود.البته اکراه مردان از پذیرفتن احساساتشان ممکن است تمام تفاوت میان مردان و زنان از لحاظ شیوع افسردگی را توجیه نکند، زیرا بررسی ها نشان می دهند که حتی در میان افرادی که به دنبال درمان پزشکی افسردگی شان نمی روند، شیوع افسردگی در زنان بیش از مردان است.افسردگی در مردان از دو جنبه که هر دوی آنها با میزان بالاتر مرگ و میر در مردان ارتباط دارند، ممکن است نسبت به افسردگی در زنان بیماری وخیم تری باشد. افسردگی عامل خطرساز اصلی برای خودکشی است، و مردان چهار بار بیشتر نسبت به زنان ممکن است به علت افسردگی دست به خودکشی بزنند و در سنین بالاتر میزان خودکشی در مردان ۱۰ برابر زنان می شود.یک دلیل این میزان بالاتر خودکشی، ممکن است اکراه مردان نسبت به بیان احساساتشان و عدم درخواست کمک هنگام ناامیدی است.یک مشکل مرگبار دیگر در مردان مبتلا به افسردگی بیماری قلبی عروقی است. افسردگی بر فشار خون، لخته شدن خون، و دستگاه ایمنی اثر می گذارد.افسردگی یک عامل خطرساز شناخته شده برای بیماری عروق کورونری قلب، حمله قلبی و سکته مغزی است. مردان به خصوص مستعد این بیماری ها هستند زیرا حتی در شرایط عادی هم به میزان بالاتر و در سنین پایین تر نسبت به زنان به این بیماری ها مبتلا می شوند.

دیابت:
این تهدید خاموش اغلب بدون هیچ علامتی آغاز می شود و با گذشت سال ها میزان قندخون افزایش می یابد.
گلوکز بیش از حد مانند سم تدریجی وارد خون می شود و به سیستم اعصاب راه پیدا می کند. پیامد دیابت در هزاران مرد، سکته قلبی، کوری، از کار افتادن کلیه و قطع عضو است. اضافه وزن و چاقی مفرط احتمال ابتلا را به دیابت افزایش می دهد. ورزش به همراه رژیم سالم می تواند جلوی دیابت نوع ۲ را بگیرد.
یک تحقیق نشان داده که کاهش وزن متعادل برای افرادی که از اضافه وزن رنج می برند همراه با روزی ۳۰ دقیقه ورزش خطر دچار شدن را به دیابت بیش از ۵۰ درصد کاهش می دهد.
همچنین محصولات لبنی پرچرب می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۶۰ درصد کاهش دهد محصولات لبنی به دست آمده از شیر کامل ( شیری که چربی آن گرفته نشده است) به دلیل داشتن نوعی اسید چرب به نام "ترانس پالمیت اولئیک اسید"، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد ترانس پالمیت اولئیک اسید که بخشی از چربی موجود در شیر است در فرآورده های لبنی که از شیر کامل به دست می آید، وضعیت کلسترول خوب خون را افزایش می دهد و موجب طبیعی شدن سطح انسولین و افزایش حساسیت انسولین می شود.
وجود مقدار بیشتری از ترانس پالمیت اولئیک در خون به معنی تنظیم سطح کلسترول و تری گلیسیرید و نیز کاهش مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین است.
بر اساس یافته های پژوهشی افرادی که روزانه میزان بیشتری از شیر کامل مصرف کرده اند، نسبت به گروهی که از لبنیات کمتراستفاده می کردند،۶۰ درصد کمتر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ داشته اند.گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 17-07-1396, 22:01   بازدیدها : 11292   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
نظرات