ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » ديابت پنهان يعني چه؟

ديابت پنهان يعني چه؟

 

 

قبل از توضیح ديابت پنهان، بهتر است با برخي مفاهيم آشنايتان کنم.
اگر شما براي آزمايش قند خون مراجعه کنيد و قند ناشتاي شما زير 100 باشد يک فرد نرمال هستيد و نگراني از بابت بيماري‌ ديابت نداريد. اما اگر اين عدد (قند ناشتاي صبح) از 126 بالاتر باشد و يا پس از مصرف 75 گرم گلوکز ـ شربت قندي که به شما مي‌خورانند ـ اين عدد بالاي 200 باشد مبتلا به ديابت هستيد. بعضي اوقات قند بالاي 200 به همراه علايم پرنوشي وپرادراري است. اما در ميان اين دو گروه (سالم و بيمار) افرادي وجود دارند که قند خونشان در محدوده وسط يعني بين 100 تا 126 است. اين گروه را که بعدا قرار است ديابت بگيرند افراد پري ديابت يا دچار اختلال در تحمل گلوکز مي‌ناميم که نيازمند درمان نيستند و بايد با اصلاح شيوه زندگي خود و کاهش وزن و ترک عادات غلط تغذيه‌اي از ابتلاي زودرس به ديابت پيشگيري کنند. متاسفانه شيوع چاقي در جوامع امروز باعث شده بسياري افراد در گروه مبتلايان به ديابت و يا در مرحله قبل آن قرار داشته باشند و به نشانگان متابوليک دچار باشند.
وقتي افراد داراي قند خون بين 100 تا 126 هستند، هيچ علامتي ندارند و حتي تا موقعي که قند خون به حدود 180 نرسد نيز به دليل آنکه از ادرار دفع نمي‌شود و با خودش آب دفع نمي‌کند، فرد حس تشنگي ندارد و چون نيازمند به نوشيدن آب ويا دفع زياد ادرار نمي‌شود و علامتي ندارد به پزشک مراجعه نمي‌کند. اين در حالي است که قند بالاي موجود در خون، به طور پنهاني مشغول صدمه رساندن به بافت‌هاي بدن است. در اين حالت است که بيماري ديابت، به طور پنهاني به چشم‌ها، کليه، عروق و اعصاب شما آسيب مي‌رساند.
گاهي به طور اتفاقي با يک آزمايش خون متوجه بالا بودن قند مي‌شويم و گاهي شما به خاطر مشکلات چشمي و يا درگيري عروق و اعصاب پا به پزشک مراجعه مي‌کنيد و هرگز نمي‌دانيد اين بيماري مرموز چگونه از حدود يک دهه پيش، به طور پنهاني به شما آسيب رسانده است.
مي‌دانيد راه‌حل اين مشکل چيست؟ الگوهاي ارزيابي سلامت دنيا توصيه مي‌کنند افراد بالاي 45 سال، هر سه سال يک آزمايش قند خون بدهند. گروه‌هايي که وزن بالا دارند و يا مبتلا به فشار خون بالا هستند و يا خانم‌هايي که در دوران بارداري، به افزايش قند خون و ديابت بارداري دچار شده و يا گروهي از خانم‌ها که اختلال تخمک‌گذاري دارند بايد حتي در سنين کمتر با فاصله‌هاي کوتاه‌تر از نظر قند خون بررسي شوند و آزمايش بدهند.
اگر قند بالاي خون اين افراد شناسايي شود، در واقع با اقدام به موقع ديابت پنهاني کشف شده و از عوارض آن مصون مي‌مانند.


گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 26-03-1391, 19:31   بازدیدها : 7612   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
نظرات