ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » در مورد نوروپاتی خودمختار دیابتی چه می دانید؟

در مورد نوروپاتی خودمختار دیابتی چه می دانید؟

 

در مورد نوروپاتی خودمختار دیابتی چه می دانید؟

 

 

نوروپاتی خودمختار دیابتی عارضه‌ای است که در هر دو نوع دیابت ممکن است رخ دهد و باعث اختلال کارکرد دستگاه عصبی خودمختار یا اتونومیک که دستگاه گوارش، قلب و سایر اندام‌های حیاتی را کنترل می‌کنند، می‌شود.
به گزارش گیزمگ معمولا پزشکان برای شناسایی نوروپاتی خودمختار به تغییرات در سرعت گوارش، ضربان قلب و فشار خون توجه می‌کنند. اما به گفته دانشمندان در دانشگاه ملی چایو- تونگ و دانشگاه ملی تایوان در هنگامی که چنین علائمی بروز کند، از قبل آسیب قابل‌ملاحظه‌ای به اعصاب و اندام‌ها وارد آمده است.
آنها در عوض از یک وسیله پوشیدنی کوچک استفاده می‌کنند که روی یک عینک سوار می‌شود و تغییرات در اندازه مردمک بیماران مبتلا به دیابت در طول یک دوره زمانی یک و نیم ساعته در مطب دکتر پایش می‌کند.
این دستگاه مردمک‌سنج با تاباندن نورهای چهار رنگ (سفید، سرخ، سبز و آبی) به مردمک، نور بازتاب یافته از چشم را تجزیه و تحلیل می‌کند. این دستگاه ۱۰ پارامتر مربوط به قطر مردمک و زمان پاسخ آن را اندازه می‌گیرد. پنج تا از این پارامترها بوسیله نوروپاتی خودمختار دیابتی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، چرا که عضلات حلقوی و شعاعی مردک در پاسخ پیام‌های عصبی شاخه‌های سمپاتیک و پاراسمپاتیک دستگاه عصبی خودمختار واکنش نشان می‌دهند.
این دانشمندان مدعی هستند که با این وسیله ارزان و قابل حمل می‌توان این عارضه دیابت را به طور زودرس تشخیص دهد. در حال حاضر نمونه ابتدایی این وسیله ساخته شده است و کارآیی آن باید در کارآزمایی‌های بالینی ثابت شود.گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 1-11-1395, 15:16   بازدیدها : 1563   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .