ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » دیابت و مراقبت روزانه از پاها

دیابت و مراقبت روزانه از پاها

دیابت و مراقبت روزانه از پاها

 

زهرا رضایی با بیان این مطلب افزود: نوروپاتی یکی از عوارض دیررس بیماری دیابت است که در این وضعیت حس درد در بیمار مبتلا ضعیف شده و عوامل محرک اعصاب حسی مانند فشار، سرما، گرما، درد، موجب بروز زخم‌های مزمن مقاوم به درمان دارویی می‌شوند.

وی ادامه داد: باید این بیماران مراقب بهداشت پاهایشان باشند و بخصوص انگشتان را از قرار گرفتن در معرض عوامل محرک محافظت کنند.

اربابی در ادامه افزود: در بیماران دیابتی که دچار مشکل عصبی هستند حس گرمای نوک انگشتان و پاهای آنها تحت‌تأثیر قرار گرفته و نباید با پای برهنه راه بروند و به‌هنگام استفاده از ناخن‌گیر بمنظور جلوگیری از زخم شدن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی گفت: این افراد هم‌چنین نباید از بطری‌های آب گرم، بالشتک‌های حرارت‌زا یا سایر ابزارهای گرم‌کننده برای گرم کردن پاها استفاده کنند.

کارشناس بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: دیابت یا مرض قند نوعی بیماری مزمن است که قند خون به‌علت مصرف نشدن توسط سلول‌ها بالا می‌رود. این بیماری بر اثر کمبود انسولین(نوع 1) و یا بر اثر اختلال گیرنده‌های انسولین (نوع 2) بوجود می‌آید.گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 20-07-1393, 09:24   بازدیدها : 26817   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
نظرات
فرهنگ در تاریخ : 15 آبان 1394 23:04
با سلام و احترام- از مطالب خوب شما تشکر می کنم خواستار عضویت در سایت هستم لطفا مرا راهنمای فرمایید
با تشکر
1