ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » روش جديد براي بررسي احتمال ابتلا به ديابت

روش جديد براي بررسي احتمال ابتلا به ديابت

 

محققان علوم پزشكي مي گويند مي توان از اندازه گيري ميزان سطوح هموگلوبين گلوكوزيله يا اي وان سي به عنوان آزمايشي مناسب براي بيماريابي غربالگري ديابت استفاده كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از نيويورك محققان كاليفرنيايي اعلام كردند اندازه گيري اي وان سي يكي از روش هايي است كه با آن ميزان درصد گلوكز قند خون كه به اين هموگلوبين متصل است و روي گلبول هاي سرخ قرار دارد اندازه گيري مي شود.
تست اين ماده در خون نشان دهنده متوسط سطوح گلوكز ظرف سه تا چهار ماه اخير است.
ديابتي هاي كنترل نشده و درمان نشده داراي سطوح اي وان سي بالاتر از هفت درصد هستند.
ديابت را همچنين مي توان با اندازه گيري ميزان قند خون كنترل كرد كه در صورتي كه ميزان قند خون ناشتا بالاتر از يكصد و بيست و شش ميلي گرم در دسي ليتر باشد فرد ديابتي محسوب مي شود.
دكتر ماير ديويدسون مسئول ارشد اين تحقيقات مي گويد استفاده از قند خون ناشتا براي بيماريابي ديابت توصيه مي شود و روش تشخيص اصلي ديابت نيز همين است.
در روش اندازه گيري اي وان سي نيازي به اندازه گيري قند خون نيست همچنين كساني كه اي وان سي خونشان كمتر از پنج مميز هشت دهم درصد است در معرض خطر ابتلا به ديابت نيستند ولي آناني كه قند خونشان بالاتر از ميزان ياد شده است بيشتر در معرض ابتلا به ديابت قرار دارند. ديابت يا مرض قند بيماري شايع و ناتوان كننده اي است كه با افزايش مزمن قند خون پيدا و موجب تلخكامي مبتلايان مي شود.
ديابت انواع گوناگون دارد كه شايعترين آن نوع اول و نوع دوم است و نوع اول اين بيماري بيشتر در قشر جوان بروز مي كند.
مبتلايان به نوع اول ديابت بايد براي كنترل بيماري خود در كنار رژيم غذايي و ورزش روزانه يك يا چند نوبت نيز انسولين تزريق كنند.
ديابت نوع دوم نيز كه با ورزش رژيم غذايي صحيح كم كردن وزن و استفاده از داروهاي خوراكي پايين آورنده قند خون كنترل مي شود در مواردي نيز نياز به دريافت انسولين توسط بيمار حاصل مي شود در بيماري ديابت به علت تغييرات به وجود آمده در ميزان هورمون انسولين و يا گيرنده هاي هورموني قند قادر به ورود به سلول نمي شود و سلول هاي بدن درحالي كه در دريايي از انرژي قرار دارند از اين منبع محروم مي شوند.
منابع و اطلاعات موجود درخصوص بيماري قند گوياي اين واقعيت است كه عيار بالاي قند خون موجوب ابتلا به اين بيماري و درنهايت آسيب ديدگي چشم ها كليه ها اعصاب و قلب در درازمدت مي شود.
پزشكان متخصص كم كردن وزن، ورزش و رعايت برنامه غذايي مناسب را بهترين راه مقابله و كنترل اين بيماري مي دانند و معتقدند كه شكست اغلب بيماران در كنترل مرض قند ناشي از پيروي از رژيم غذايي نادرست است.
به پيشنهاد آنان بيماران ديابتي بهتر است از نان آرد سبوسدار استفاده و براي جلوگيري از بالا رفتن فشار خون از خوردن نان شور خودداري كنند.
كساني كه مبتلا به ديابت هستند در صورتي كه دچار عفونت يا بيماري شوند و يا اگر تحت استرس باشند ممكن است با وجود داشتن برنامه كنترل ديابت قند خونشان افزايش يابد.
متخصصان به بيماران ديابتي توصيه مي كنند در صورت بروز سردرد، تاري ديد، احساس تشنگي شديد، تكرار ادرار، خشكي و خارش پوست قند خون خود را چك كنند وچنانچه ميزان قند خونشان بيش از مقدار قبلي كنترل باشد به پزشك مراجعه كنند.
به گفته محققان علوم پزشكي آگاهي از ابتلا به اين بيماري ممكن است باعث افسردگي و يا اضطراب شود ولي واقعيت اين است كه مبتلايان مي توانند زندگي طولاني توأم با سلامتي و خوشبختي داشته باشند.


گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 30-07-1391, 07:15   بازدیدها : 23810   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .