ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » ترس از سوزن در بیماران دیابتی

ترس از سوزن در بیماران دیابتی

ترس از سوزن می تواند منجر به پیچیده شدن روابط بین کادر پزشکی و بیماران گردد. ولی در بیماران مبتلا به دیابت، گاهی منجر به یک مانع جدی در کنترل این بیماری می شود. مطالعات نشان داده است که 4/1بیماران دیابتی در موقع تزریق انسولین دچار ترس و اضطراب می شوند. گاهی یک ساعت طول می کشد تا بیماران بتوانند انسولین را تزریق و به ترس خود چیره شوند. گاهي ترس از سوزن و امتناع آنها از تزريق، به علت مسایل رواني ناشي از وابسته شدن به انسولین می باشد.
ترس از سوزن در بیماران دیابتی به سختی کنترل می شود و ممکن است این افراد نیاز به درمان مناسب روانی و فیزیکی برای غلبه بر ترس ناشی از سوزن داشته باشند. اگر شما از سوزن مي ترسيد بدانید که تنها نیستید. اغلب افراد دیابتی این احساس را که ترس از سوزن نامیده می شود، تجربه کرده اند. حداقل 10% ما، ترس از سوزن داریم. چنانچه شما دیابت نوع 1 دارید ، باید تزریق انسولین را انجام دهید. معمولا" تمام مبتلایان به دیابت نوع 1بر ترس خود از سوزن غلبه می کنند. به دلیل نیاز حتمی این بیماران به انسولین، ترس و عدم تزريق می تواند موجب از دست دادن جان بيمار شود. در صورتی که مبتلا به دیابت نوع2 هستید با عدم تزريق انسولين، بیماری شما شدید می شود. از آنجایی که 39% از کل بیماران دیابت نوع 2 بالاتر از 18 سال، انسولین مصرف می کنند لازم است که بر ترس خود چیره شوند.
بدلیل ترس از سوزن و پافشاری این بیماران در مصرف داروهای خوراکی به جای انسولین، کنترل نامطلوب قندخون بسیار دیده می شود. توجه اگر شما در موقع انجام تست قند خون درد زیادی دارید احتمالا"از برجستگی انگشتان خود جهت انجام تست استفاده می کنید. این در حالی است که این ناحیه بر خلاف تصور عمومی بیشترین بستر عروقی را ندارد از طرف دیگر غنی ترین پایانه های اعصاب در این قسمت واقع شده است اگر از کنار بند انگشت خود کمی با فاصله از محل چسبندگی ناخن خصوصا" در انگشت کوچک، استفاده کنید درد شما به طور چشمگیری کاهش می یابد. یک راهکار برای کاهش ترس شما از تزریق انسولین، نگاه کردن به افراد دیگر هنگام تزریق و اندازه گیری قندخونشان است. همچنين ميتوانيد 15 ثانيه قبل از تزريق محل مورد نظر را بوسيله يخ ماساژ دهيد. بيحسي ناشي از يخ به شما كمك مي كند كه درد كمتري داشته باشيد.
نکات لازم در برخورد با ترس از سوزن در بچه های مبتلا به دیابت
بچه ها نیاز دارند که شما به آنها اعتماد به نفس بدهید. تزریق به وسیله سوزن عمل خوشايندي نیست ولی یک حقیقت در زندگی کودکان دیابتی است. این بستگی به شما دارد که بتوانید بهترین روش را برای قانع کردن فرزندتان برای تزریق انسولین بیابید. وقتي فرزند شما نسبت به بيماري خود غمگين يا عصباني مي شود احساسات او رادرك كنيد، این به شما کمک می کند که راهی پیدا کنید برای درک آنچه که در ذهن فرزند شما می گذرد، اگر فرزندتان برای چک کردن قند خون و تزریق انسولین مقاومت نشان داد با او نجنگید، این تنها باعث افزایش فشار عصبی در کودک و شما می شود. به آرامی برای او توضیح دهید که درد موقتی است و باعث می شود که حال او خوب شود. برای او داستان تعریف کنید. دادن پاداش از نظر عاطفی (بغل کردن، بوسیدن، نوازش کردن) او را خیلی بیشتر از پاداش هایی مانند پول، اسباب بازی و خوراکی شاد می کند.
چگونه می توانم ترس از سوزن و تزریق را در فرزندم از بین ببرم ؟
اغلب اطفال و کودکان نو پا تا دومین سالگرد تولدشان بیش از 20 تزریق دریافت می کنند از طرفی کودکان مبتلا به بیماری هایی نظیر آلرژی، آسم و دیابت تجربه بیشتری را با سر سوزن دارند.
تعجب برانگیز نیست که سوزن و تزریقات مسایلي هستند که اغلب کودکان از آن وحشت دارند. بعید است که بچه ها قبل از تزریق ساکت بمانند. مهم ترین کاری که والدین می توانند انجام دهند حفظ آرامش و خونسردی است. حتی کودکانی که هنوز قادر به صحبت کردن نیستند نیز ترس و اضطراب را احساس می کنند فقط قادر به بیان آن نیستند. ترس و اضطراب والدین نیز حس عدم امنیت را به کودک القا می کند. اگر شما احساس می کنید خودتان مضطرب هستید، نفس های عمیق بکشید و ماهیچه های خود را شل نگه دارید. يك اسباب بازی مورد علاقه كودك می تواند در آرام كردن و پرت كردن حواس او موثر باشد.
کودک خود را در خلال تزریق در آغوش بگيريد.با او صحبت كنيد صداي شما مي تواند به كودك ارامش دهد. دادن شیشه و پستانک نیز موثر است.
زمانی که کودک می تواند حرف بزند شما می توانید از فواید تزریق جهت حفظ سلامتی برای او بگویید. چون تزریقات درد دارد کودک چنین می پندارد که تزریق یک شکلی از تنبیه است. او را متقاعد کنید که تزریقات تنها راه گرفتن برخی داروها در بدن می باشد.
هرگز به کودک خود دروغ نگوييد. صادق باشید و به او بگویید که تزریق احتمالاً درد دارد. درد را تشبیه به گزش یک حشره کنید که شاید چند ثانیه کوتاه طول بکشد.
بچه هایی که از روند و فواید تزریق آگاهی دارند بیشتر همکاری می کنند.
تا روز قبل از تزریق صبر کنید اگر شما روزهای قبل از انجام تزريق آن را به کودک توضیح دهید فرزند شما ممکن است بسیار نگران شود بهتر است که قبل از اینکه به مطب پزشک یا جهت تزریق بروید با او صحبت كنيد.
اغلب کودکان بعد از تزریق گریه می کنند، این روشي برای كم كردن درد و ارتباط با آن است بنابراین فرزند خود را وادار نکنید که احساس بدی در مورد گریه داشته باشد.
بهترین راه، برخورد مثبت با گفتن جملاتی مثل می دانم که درد دارد و یا تو خیلی شجاع هستی ترس فرزندتان را باور کنید و به او روحیه دهید. به او این پیام مثبت را بدهید که تزریق انسولین و سوزن زدن به انگشتان برای این است که او سالم بماند.
به او القا کنید که شرایط در دست اوست به او اجازه دهید که انگشتی که می خواهد به آن سوزن بزنید یا محل تزریق انسولین را خودش انتخاب کند.
از او بخواهید تا هر کجا می تواند در انجام کارها به شما کمک کند.
دادن جایزه به کودکان و تشویق آنها در تزریق و سوزن زدن به انگشتان موثر است. می توانید جدولی تهیه کنید و در آن برای هر باری که از انگشتش نمونه خون می گیرد یک ستاره دهید. پس ازکسب چندین ستاره می توانید برای مجموع این ستاره ها، جوایزی مانند گردش در پارک. خواندن قصه قبل از خواب یا هر چیز دیگری که دوست دارد و برای شما امکان پذیر است در نظر بگیرید.
بازی نیز می تواند به فرزندتان در غلبه بر اضطرابش کمک کند. مثلاً اگر در بازی وانمود کنید که عروسک مورد علاقه اش هم دیابت دارد و او هم باید انسولین بزند به او در پذیرش این موضوع کمک می کند.
خوش بین بوده و به خاطر داشته باشید که ترس از سوزن به مرور زمان از بین می رود

 گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabet  در تاریخ : 4-12-1392, 13:29   بازدیدها : 5361   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .