ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » » در فال فرزند شما ديابت مي‌بينم

در فال فرزند شما ديابت مي‌بينم

 

در فال فرزند شما ديابت مي‌بينم

 

ديابت را مي‌شود پيش‌بيني کرد؟

پيشگويي و فالگيري احتمالا از ابتداي تاريخ تا کنون مورد توجه آدم‌ها بوده و هست.
بعضي‌ها به حرف‌ پيشگوها کاملا اعتماد مي‌کنند و حتي به فالگيري و پيشگويي آنها معتاد مي‌شوند. برخي ديگر هم هيچ اعتقادي ندارند. ولي حتي همين افراد هم احتمالا چند بار در مورد ماه تولد خودشان، طول عمرشان يا موارد مشابه، فال‌هايي خوانده‌اند و مي‌خوانند. اما اين بار دانشمندان هم شروع به پيشگويي کرده‌اند و البته اين پيشگويي‌ها پايه علمي دارد و حتما به وقوع مي‌پيوندد. اين پيشگويي‌ها در مورد بيماري ديابت است. به گفته دانشمندان، کودکاني که چاق و بي‌تحرک هستند، به احتمال بسيار زياد، پس از اتمام دوره نوجواني‌شان مبتلا به ديابت مي‌شوند. حتي دکتر شاپيرو، متخصص تغذيه و کنترل وزن در ايالت مانهاتان آمريکا پيش‌بيني کرده است که يک سوم کودکاني که در سال 2005 متولد مي‌شوند در آينده مبتلا به ديابت خواهند شد. دکتر شاپيرو همان کسي است که کتاب «درست غذا بخوريد و با ديابت بجنگيد» او در فهرست پرفروش‌ترين کتاب‌‌هاي سال ايالات متحده قرار دارد. آنچه در ادامه مي‌آيد، برداشتي آزاد از گفتگوي مجله «تايم» با اين متخصص تغذيه است.
امروزه اکثر بچه‌ها چه در خانه و چه در مدرسه تقريبا از هر فعاليت و جنب و جوشي منع مي‌شوند. در واقع بزرگ‌ترها به بچه‌ها ياد مي‌دهند بازي‌هاي ساکت و بي‌تحرکي را انتخاب کنند تا با سر و صداي خود همسايگان را آزار ندهند. علاوه بر آن، در اکثر خانواده‌‌ها هم پدر و هم مادر بيرون ازخانه کار مي‌کنند. در نتيجه، بسياري از وعده‌هاي غذايي به غذاهاي آماده و به اصطلاح فست‌فود تبديل شده‌اند. اين غذاها بسيار ناسالم و داراي کالري زيادي هستند. در واقع اکثر بچه‌ها تمام روز پشت کامپيوتر مي‌نشينند و با کالري بيش از حدي که به بدن آنها مي‌رسد روز به روز چاق‌تر مي‌شوند.

علايم هشدار ديابت در کودکان

چاقي هميشه اصلي‌ترين زنگ خطر ابتلا به ديابت محسوب مي‌شود. البته کمي اضافه وزن آن‌قدرها هم ترسناک نيست ولي چاقي و افزايش وزن محسوس بايد والدين را نگران کند چون چاقي به جز ديابت، بيماري‌هاي ديگري هم همراه خود مي‌آورد؛ مثلا کلسترول خون کودکان چاق با شروع دوره نوجواني کم‌کم افزايش پيدا مي‌کند، به طوري که اين افراد بين 20 تا 30 سالگي مستعد ابتلا به سکته‌هاي مغزي مي‌شوند و اين در حالي است که حتي در موارد کلسترول بالاي خون به دليل ژنتيکي، سکته مغزي اغلب از 50 تا 60 سالگي به بعد اتفاق مي‌افتد.

راه‌هاي مبارزه با چاقي کودکان

اولين گام مبارزه با چاقي، اصلاح رژيم غذايي است. در يک رژيم غذايي سالم بايد از ميوه و سبزيجات تازه بهره برد؛ مثلا براي شام از سبزيجات پخته بايد استفاده کرد اما اکثر بچه‌ها چنين غذايي را دوست ندارند و ممکن است اصلا شام نخورند. نکته اصلي همين‌جاست. در چنين مواردي به هيچ‌وجه نبايد با بچه‌ها دعوا کرد و يا آنها را مجبور به خوردن اين غذا کرد، بلکه بايد همين مواد را به شکلي ديگر و درغذايي ديگر به عنوان شام تهيه کرد. مثلا مي‌توان سوپ سبزيجات يا غذايي مشابه آن پخت. حتي گاهي با تزيين ميوه‌ها يا چيدن آنها در ظرف‌هايي خاص بچه‌ها اشتياق زيادي براي خوردن اين ميوه‌ها پيدا مي‌کنند.

کنترل شيوه تغذيه کودک

اکثر والدين توانايي کنترل 24ساعته تغذيه فرزندان خود را ندارند و در طول شبانه‌روز بسياري مشکلات و درگيري‌هاي ديگر هم وجود دارد که بايد به همه آنها رسيدگي کنند اما در اصل چنين مراقبتي به هيچ وجه موردنياز نيست و حتي مضراتي هم دارد. مثلا به طور ناخودآگاه کودک دچار نوعي واکنش منفي مي‌شود، يعني اگر هميشه خود را تحت نظر والدين ببيند، به محض به دست آوردن هر فرصتي روشي دقيقا خلاف روش والدين براي تغذيه خود به کار مي‌گيرد ولي اگر پدر و مادر فقط سعي کنند شيوه درست را به کودک‌ نشان دهند، او هم به چنين روشي عادت مي‌‌کند و پس از مدتي ذايقه کودک فقط چنين غذاهايي را مي‌پسندد.

کاهش وزن، ديابت را درمان مي‌کند؟

بيماري ديابت دو نوع اصلي دارد: يکي ديابت تيپ 1 و ديگري ديابت تيپ 2.
ديابت تيپ 1 بيماري‌اي است که در سنين کودکي شروع مي‌شود. علت اصلي اين بيماري تخريب بافت لوزالمعده است. اين عضو پس از تخريب ديگر قادر به ساختن انسولين نيست. پس اين بيماران بايد تا پايان عمر انسولين را به بدن تزريق کنند. البته با پيشرفت علم پزشکي درمان‌هايي براي اين بيماري پيشنهاد شده است؛ مثلا پيوند پانکراس سالم به بدن فرد ديابتي از روش‌هايي است که دانشمندان به موفقيت آن بسيار اميدوارند اما هنوز هيچ روشي براي درمان فوري و قطعي آن اثبات نشده. در ديابت تيپ 1 لاغر شدن فرد مبتلا هيچ تاثيري بر بيماري نخواهد داشت. اما ديابت تيپ 2 نوع ديگري از بيماري است که بدن فرد توانايي ساختن انسولين را دارد ولي اين انسولين به دلايل مختلفي قادر به کنترل قند خون نيست. اگر فردي مواد قندي يا موادي که در بدن تبديل به قند مي‌شوند را تقريبا هميشه و بيش ازحد مصرف کند، انسولين بدن او قادر به کنترل گلوکز خون نخواهد بود. اين فرد مسلما پس از انجام آزمايش خون جزو افراد مبتلا به ديابت تيپ 2 دسته‌بندي مي‌شود. در چنين شرايطي است که با کاهش وزن و اصلاح رژيم غذايي بيماري ديابت بهبود مي‌يابد و فرد به زندگي طبيعي و نرمال بازمي‌گردد.گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 4-05-1391, 20:06   بازدیدها : 6381   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
نظرات