ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » » نکات مهم در کنترل قند خون افراد دیابتی

نکات مهم در کنترل قند خون افراد دیابتی

 بالا بودن قند خون برای بسیاری از مبتلایان به این بیماری نگران کننده است. بیماری قند  ، همواره برای افراد بیمار خطر ساز بوده و در اثر عدم رعایت تغذیه اصولی ، عوارض فراوانی به دنبال دارد . دیابت مرضی است که بر اثر زیاد شدن مقدار قند خون تولید می شود . در این حالت لوزالمعده به مقدار کافی ماده انسولین تولید نمی کند و مقدار قند خون که یک گرم در هر لیتر است افزایش می یابد .

* عوارض بالا بودن قند خون در افراد دیابتی کدامند ؟
افزون بر خستگی و ناتوانی و لاغری ، این عارضه معمولا به مرور زمان و پس از حدود ۱۰ سال عوارض جدی در بدن بیمار ایجاد می کند . این عوارض در چشم به صورت آب مروارید و اختلالات عروقی شبکیه و نهایتا به صورت کوری است .
این بیماری در کلیه ها نیز نقش تخریبی به عهده دارد و اگر به آن بی توجهی شود و مراقبتهای لازم به عمل نیاید ، معمولا شاهد از دست دادن کلیه های دیابتیها و در نتیجه دیالیز مداوم هستیم .
دیابت برای بیماران قلب و عروق نیز عوارض خطرناک و گاهی جبران ناپذیری به بار می آورد یعنی در بروز سکته قلبی استعداد خاصی دارند .
سایر عوارض دیابت عبارتند از :بیماریهای عصبی و عروقی مغز ، زخم و گانگرن شدن انگشتان و سایر اعضای بدن .

* چگونه می توان قند خون افراد دیابتی را در  کنترل نمود ؟
رژیم غذایی در افراد دیابتی عبارت است از : اگر فرد دیابتی به طور منظم از یک جدول غذایی که مخصوص دیابتیها است استفاده کند و روزانه نیز به تمرینات ورزشی بپردازد ، لزومی ندارد که حتی اگر قند خون وی از ۳۰۰ فراتر نرفته باشد از قرص قند استفاده کند زیرا می تواند به راحتی آن را کنترل کرده و مجددا پایین آورد .
مصرف شیرینی و انواع شکلاتهای صناعی و قند و شکر از خطرناکترین انواع مواد قندی برای دیابتیها هستند . افراد دیابتی استعداد خاصی نسبت به بالا رفتن فشار خون و چربی خون دارند . برای گزیر از این عوارض باید از مصرف انواع اغذیه نمک دار و حاوی چربی و گوشت قرمز پرهیز شود . مصرف انواع میوه و سبزیجات و خورشتهای سرخ نشده ( به ویژه خورشت سبزی ) ، گوشت مرغ ، قارچ ، ماهی ، سوپهای ویتامینی و کم چرب و مختصری پروتئین از بهترین نوع مواد غذایی برای دیابتیها هستند .
دیابتیها به جای اینکه روزانه سه وعده غذا بخورند ، بهتر است از ۶ وعده غذا و به میزان کمتر در شبانه روز استفاده کنند و همیشه از مصرف زیاد غذا خودداری کنند و بکوشند از غذاهای فیبری و میوه جات استفاده کنند تا همیشه احساس سیری کرده و اشتهای آنها به غذا کمتر شود .
ورزش برای افراد دیابتی بسیار ضروری و حیاتی است و هرگز رژیم غذایی به تنهایی قادر نیست دیابتیها را کنترل کند . ورزشهای سبک و منظم روزانه افزون بر اینکه از قند خونشان می کاهد ، بافتهای عضلانی قلب و عروق و ریه ها و سیستم گوارشی را تقویت و نیرومند کرده و سبب افزایش عمر مفید این اعضا شده و مانع از رسوب چربی می شود .

 

 

1-رژیم غذایی، نکته مهمی در کنترل قندخون است. اینکه چه چیزی و به چه اندازه‌ای می‌خورید روی سطح قندخون‌تان تاثیر می‌گذارد.
۲ – ورزش را فراموش نکنید.
ورزش می‌تواند جای تمام درمان‌های دارویی را بگیرد. پیاده‌روی صبحگاهی، بسیاری از خطرات دیابت را به تاخیر می‌اندازد. روزی ۳۰ دقیقه به طور منظم ورزش کنید، مخصوصا پیاده‌روی.ورزش دستوری لازم الاجرا برای کنترل قند خون به خصوص در بیماران دیابتی می باشد. ۲۰ تا  ۳۰ دقیقه تمرین در هر روز برای کنترل قند خون در حد نرمال لازم است.
عدم تحرک برای چند روز و تغذیه ناصحیح کافی است تا مقاومت نسبت به انسولین را بدتر کند. برای اینکه هرگز ورزش را فراموش نکنید، تمریناتی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید.
۳ – وزن کم کنید. معمولا بیماران دیابتی نوع دو، اضافه وزن دارند. چربی می‌تواند در مواقعی که شما هیچ چیزی نمی‌خورید، تبدیل به قند شود و قند‌خون‌تان را بالا ببرد. پس چربی‌های‌تان را با رژیم غذایی و ورزش بسوزانید.
۴ – هر چیزی که می‌خوریم در نهایت تبدیل به قند می‌شود. پس مراقب هر چیزی که می‌خورید باشید و فقط به میزان قند آن توجه نکنید. مواد غذایی مصرفی‌تان را خوب بشناسید.
۵ – برای کنترل قندخون باید کنترل غذا خوردن را یاد بگیرید. زمان خوردن غذا را کنترل کرده و سعی کنید بدن‌تان را به آن عادت بدهید.
۶ – همیشه منظم، سر وقت و یکسان غذا بخورید. این طوری بد‌ن‌تان عادت می‌کند قندخون‌تان را به کمک قرص‌‌ها (یا انسولین) کنترل ‌کند.
۷ – داروهای تان را بشناسید و نحوه مصرف کردن‌شان را یاد بگیرید و به اطرافیان‌تان هم یاد بدهید تا در مواقع لزوم به شما کمک کنند.
۸ – قرص‌های دیابت را باید قبل از غذا بخورید. انسولین رگولار و NPH را باید ۳۰ دقیقه قبل از غذا خوردن تزریق کنید.
۹ – پیگیر بیماری‌تان باشید و مراجعه مرتب به پزشک‌تان را فراموش نکنید.
۱۰ – قندخون‌تان را مرتب کنترل کنید. آزمایش HbA1C یک نوع آزمایش خون است که به شما یک گزارش از کنترل قندخون‌ در یک ماه گذشته‌ می‌دهد. با استفاده از گلوکومتر هم می‌توانید در هر لحظه میزان قندخون‌تان را بررسی کنید.
۱۱ – عوارض بیماری را بشناسید. بیماری کلیوی، قلبی، پای دیابتی، کتواسیدوز و کاهش قندخون. دانستن آنها به کنترل بیمار‌ی کمک می‌کند.
 ۱۲ – هیچ‌وقت گرسنه نمانید. گرسنگی شدید، پرخوری را به دنبال دارد و در موقع پرخوری، کنترل قندخون دیگر هیچ معنایی ندارد.
۱۳ – داروهای دیابتی را روزانه در یک زمان خاص مصرف کنید. نظم این کار به نظم در بدن شما منجر می‌شود.
۱۴ – مراقب پاهای خودتان باشید.
۱۵ – دارچین
دارچین می تواند حساسیت انسولین را به طور قابل ملاحظه ای بهبود بخشد. یعنی اینکه بدن نیاز کمتری به هورمون انسولین برای کنترل سطح قند خون خواهد داشت. پس سعی کنید روی چیزی که دوست می دارید ، دارچین بپاشید و صرف کنید.
۱۶ – داروی آلفا لیپوئیک اسیدalpha lipoic acid
اگر اخیرا مبتلا به قند خون بالا شده اید استفاده از این دارو لازم است. این مکمل یک ماده مغذی قند خون است که در اروپا تجویز می شود. پیشنهاد می گردد که این دارو به اندازه ۳۰۰ میلی گرم دوبار در روز مصرف شود.
۱۷ – حذف نوشیدنی های قندی بعد از ورزش
تحقیقات دانشگاه ماساچوست اخیرا کشف کرده است که ورزش سبب بهبود مقاومت نسبت به انسولین می شود . در این حالت ۵۰۰ کالری مصرف می شود . اما متاسفانه مصرف نوشیدنی های قندی بعد از تمرینات ، سبب جایگزین شدن کالری سوخته شده می گردد.
۱۸ – دستگاه اندازه گیری قند خون
این امر به شما کمک می کند که بفهمید تا چه اندازه بعضی از غذاها و نوشیدنی های خاص قند خون را تحت تاثیر قرار می دهد. برای آزمایش بهتر است ۲ ساعت بعد از صرف غذا تست را اجرا کنید. در این حالت قند خون نباید بیشتر از ۱۳۹ میلی گرم در لیتر و کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در لیتر نباشد.
۱۹ – تخم کدو و آفتابگردان
مقدار کمی از این خوراک تاثیری بر قند خون ندارد و در عوض غنی از ماده معدنی منیزیم است که می تواند مانع از مقاومت نسبت به انسولین شود.
۲۰ – تقسیم  وعده های غذایی (هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار)
این امر مانع از افت قند خون می شود که خود این مسئله باعث زیاده روی در مصرف قند می شود.
۲۱ – کنترل داروها
مصرف داروی مدر تیازید که برای فشار خون بالا تجویز می شود را می توان با مشورت پزشک به داروی بازدارنده ACE جایگزین کنید. زیرا مطالعه ای نشان داده است که ارتباط موثری در کاهش سطح پتاسیم ناشی از مصرف داروهای مدر و افزایش قند خون وجود دارد.

 گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabet  در تاریخ : 5-01-1393, 13:52   بازدیدها : 39547   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
نظرات
مهدی در تاریخ : 5 مهر 1394 14:54
با عرض سلام
تشکر از مدیریت سایت بابت مطالب آموزنده و ارزشمند
1