ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » » برای جلوگیری از دیابت حتما کودکان صبحانه بخورند

برای جلوگیری از دیابت حتما کودکان صبحانه بخورند

 

 

 

همیشه به کودکان گفته شده که خوردن صبحانه سالم در کنترل وزن و عملکرد بهتر ذهنی در مدرسه به آنها کمک می کند. مطالعات گذشته ارتباط بین حذف صبحانه و چاقی را نشان داده اند. برخی محققین نیز گزارش داده اند که در کودکانی که اولین وعده غذایی روز خود را حذف می کنند خطر سندرم متابولیک ممکن است افزایش یابد.

یک مطالعه جدید در سال 2014 نشان داده است که مصرف صبحانه سالم به طور منظم در مقایسه با عدم مصرف صبحانه با خطر کمتر دیابت نوع دو همراه است. Angela Donin و همکارانش در انگلستان مطالعه ای را روی 4116 کودک 9-10 ساله انجام دادند. در این مطالعه شرکت کنندگان سئوالاتی را در مورد تعدد مصرف صبحانه پاسخ دادند، گزینه ها شامل «هر روز، بیشتر روزها، برخی روزها و نه به طور معمول» بود. بیش از یک نفر در هر 4 نفر گزارش دادند که هر روز صبحانه نمی خورند. 6 درصد هم گزارش دادند که به ندرت صبحانه می خورند. برای بررسی داشتن علائم دیابت در این مطالعه، محققین از شرکت کنندگان نمونه خون گرفتند و شاخصهای مهمی از جمله انسولین ناشتا، قند خون و هموگلوبین ای-وان-سی را اندازه گیری کردند. کودکانی که صبحانه نمی خوردند، 4/24 درصد انسولین ناشتای بالاتری داشتند در مقایسه با آنهایی که همیشه صبحانه می خوردند. این بدان معناست که بدن آنها به سطح بالاتری از انسولین برای کمک به ورود گلوکز به سلولهای بدن نیاز دارد. همچنین در این گروه مقاومت به انسولین نیز 7/26 درصد بالاتر بود. این بدان معناست که سلولهای آنها به طور مناسبی به انسولین پاسخ نمی دهند. قند خون و هموگلوبین ای-وان-سی آنهایی که صبحانه نمی خوردند نیز اندکی بالاتر بود.

2004 نفر از کودکان این مطالعه در زمینه آنچه می خورند نیز مورد بررسی قرار گرفتند. آنهایی که صبحانه بر پایه غلات و با فیبر بالا می خوردند مقاومت به انسولین کمتری داشتند در مقایسه با آنهایی که صبحانه هایی از نوع کم فیبر و بر پایه نان تست استفاده می¬کردند.

محققین این مطالعه همچنین خاطر نشان کردند که حتی بعد از در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی-اقتصادی، سطح فعالیت بدنی و مقدار توده چربی بدن، باز هم کودکانی که به طور منظم صبحانه می خوردند خطر پایین تری برای دیابت نوع دو داشتند.    


گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 12-08-1395, 15:16   بازدیدها : 4409   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .