ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

» » » پیشگیری از دیابت به لطف ویتامینD

پیشگیری از دیابت به لطف ویتامینD


 

دیابت نوع 2 بیماری‌ای است که در آن بدن نمی‌تواند از گلوکز استفاده‌ و آن‌را ذخیره کند و در نتیجه گلوکز به جای تبدیل شدن به انرژی به خون باز می‌گردد و باعث ایجاد علائم مختلف می‌شود.


نتایج پژوهش جدیدی که در American Journal of Clinical Nutrition  منتشر شد نشان می‌دهد مصرف ویتامین D در مقابله با دیابت موثر عمل می‌کند.

 این پژوهش نشان داده است مصرف روزانه‌ی مکمل ویتامین D  قند خون را تنظیم و به این ترتیب خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد. این پژوهش نتیجه‌ی کار محققان مرکز Médical Tufts  شهر بوستون آمریکا است.
در این پژوهش 92 شرکت کننده که به طور متوسط 57 سال داشته‌اند، دچار چاقی مفرط بوده و به طور طبیعی مستعد ابتلا به دیابت نوع 2 بودند تحت نظر گرفته شدند.
در پایان پژوهش محققان مشاهده کردند میزان ترشح انسولین از سلول‌های پانکراس افرادی که ویتامین D دریافت کرده بودند بیشتر بود و برای همین هم میزان قند خون این افراد منظم‌تر بوده است
تعدادی از این افراد به مدت شانزده هفته، روزانه 2000 واحد بین‌المللی ویتامین D و گروهی دیگر یک مکمل 800 میلی گرمی کلسیم مصرف کردند.
در پایان پژوهش محققان مشاهده کردند میزان ترشح انسولین از سلول‌های پانکراس افرادی که ویتامین D دریافت کرده بودند بیشتر بود و برای همین هم میزان قند خون این افراد منظم‌تر بوده است. اما این نتایج در بین افرادی که فقط کلسیم مصرف کرده بودند دیده نشد.
مترجم: فاطمه مهدی پورگردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی دیابت ایران

توسط : diabeti  در تاریخ : 19-09-1390, 10:46   بازدیدها : 9538   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
نظرات